Dzielnicowi u seniorów
Namysłowscy dzielnicowi odwiedzają seniorów w ich miejscowościach. Uczestniczą w zebraniach mieszkańców z sołtysem lub przy okazji spotkań rad sołeckich. Jest to doskonała okazja do porozmawiania o tym, jak nie dać się oszukać fałszywemu wnuczkowi lub policjantowi, jak ważne jest używanie elementów odblaskowych oraz w jaki sposób korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Podczas spotkań w salach i świetlicach wiejskich mieszkańcy małych miejscowości i wsi mają możliwość porozmawiać z policjantami o zagrożeniach. Funkcjonariusze zwracają uwagę „swoim” mieszkańcom na zachowanie czujności podczas prowadzenia rozmów telefonicznych z nieznajomymi, nie zawieranie szybkich umów z osobami lub firmami niewiadomego pochodzenia i nie przekazywanie danych personalnych lub numerów konta bankowego.
W czasie spotkań policjanci rozmawiają o zagrożeniach związanych z oszustwami, wyłudzeniami i kradzieżami. Mundurowi prezentują spot kampanii „Nie daj się zrobić na wnuczka” ukazujący metody działania oszustów, których ofiarami najczęściej są osoby starsze.
Ważnym elementem spotkań jest omówienie zasad bezpiecznego korzystania z dróg i chodników po zmroku oraz o obowiązku używania elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym. Jednocześnie mieszkańcy małych miejscowości, w których nie ma lamp oświetlających ulice zachęcani są do używania odblasków także w terenie zabudowanym, zwłaszcza w porze jesienno-zimowej, co niejednokrotnie może uratować zdrowie lub życie.
Na zakończenie spotkań mundurowi prezentują interaktywne narzędzia, dzięki którym seniorzy mogą szybko poinformować o zaobserwowanym zagrożeniu. Po przedstawieniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz na czym polega aplikacja „Moja komenda” każdy senior już wie, jak szybko skontaktować się ze swoim dzielnicowym jak i zgłosić zagrożenie w miejscu zamieszkania nie wychodząc z domu.
Rzecznik KPP Namysłów