Zimą pomagajmy razem - nie bądźmy obojętni!
Niskie temperatury to śmiertelne zagrożenie dla osób pozostających w kryzysie bezdomności, które szukają schronienia by przetrwać okres jesienno-zimowy. Dlatego też policjanci wraz ze strażą miejską regularnie sprawdzają, jak takie osoby radzą sobie w tym ciężkim czasie. Za każdym razem mundurowi rozmawiają z potrzebującymi i wskazują adresy instytucji, w których bezdomni mogą liczyć na pomoc. Na wychłodzenie narażone są również osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami. Nie bądźmy wobec nich obojętni!
Policjanci w trosce o życie i zdrowie bezdomnych sprawdzają, jak radzą sobie w okresie zimy. Niskie temperatury niosą ze sobą ryzyko wychłodzenia. Dlatego policjanci regularnie kontrolują miejsca, w których przebywają. Funkcjonariusze współpracują w tym zakresie z wieloma instytucjami pomocowymi.
Mundurowi kontrolują m. in. opuszczone budynki, altany, wiadukty kolejowe czy klatki schodowe w wielorodzinnych budynkach. Napotkanym tam osobom wskazują miejsca, gdzie mogą otrzymać ciepły posiłek, herbatę czy suchą odzież.
Na wychłodzenie organizmu szczególnie narażone są także osoby starsze lub chore, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami takimi jak napalenie w piecu, czy ogrzanie mieszkania. Jeśli znamy taką osobę nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których osoba potrzebująca otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.
Podczas niskich temperatur ważne jest również by mieszkańcy zgłaszali miejsca, w których przebywają osoby narażone na wychłodzenie.
Jeśli widzimy śpiącego na dworze człowieka - nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na policję lub straż miejską. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie. W nagłej sytuacji należy kontaktować się ze służbami pod numerem alarmowym 112.