Bezpieczeństwo nad wodą
Wracają upalne dni. Wysokie temperatury powietrza sprzyjają spędzaniu czasu nad wodą. Pamiętajmy, że nie ma wakacji od zachowania ostrożności i bezpieczeństwa nad wodą. To żywioł, który bardzo szybko weryfikuje lekkomyślne zachowania. Policjanci apelują o kąpiele tylko na strzeżonych kąpieliskach!
Najbardziej niebezpieczne miejsca to kąpieliska niestrzeżone – rzeki, stawy, wyrobiska skalne, glinianki, oczka wodne i żwirownie. Zabawa na takim akwenie może zakończyć się wypadkiem, gdzie nie będzie nikogo, kto mógłby nam pomóc. Bezpieczne kąpiele są tylko w miejscach do tego przeznaczonych, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.
„Dzikie kąpieliska” mają zawsze nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Często znajdują się tam gałęzie, szkło czy inne przedmioty, o które łatwo można się skaleczyć typu wystające elementy betonowe lub metalowe. Przy wysokich temperaturach na wodzie pojawiają się zakwity glonów, które mają właściwości alergizujące i wydzielają toksyny, które są szkodliwe dla zdrowia człowieka. Nawet niewielkie przypadkowe napicie się wody może wywołać zatrucie pokarmowe. Służby sanitarne nie badają jakości wody w takich miejscach.
Spędzając czas nad wodą pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zwracajmy szczególną uwagę na bawiące się nad wodą dzieci, gdyż bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych.
Najczęstsze przyczyny utonięć to:
- Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich;
- Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji;
- Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie, w miejscach zabronionych;
- Skoki “na główkę” do wody w nieznanym miejscu;
- Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych;
- Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi;
- Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaku lub łodzi;
- Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu
osób pływających;