Policjantka po służbie zatrzymała nietrzeźwego kierowcę
Policjantka z Namysłowa w czasie wolnym od służby zatrzymała nietrzeźwego kierowcę volkswagena. 69-letni mieszkaniec gminy Namysłów postanowił podjechać do sąsiedniej wsi dokupić alkoholu na majówkę. Miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat więzienia.
Podczas długiego majowego weekendu policjantka namysłowskiej prewencji po zakończonej służbie wracając do domu postanowiła po drodze wstąpić do sklepu. Tam jej uwagę zwrócił mężczyzna, który zataczając się chodził po parkingu z butelką wódki. Gdy wsiadł do swojego Volkswagena Golfa i próbował odjechać policjantka szybko podbiegła do auta i wyjęła mu kluczyki ze stacyjki. Po wezwaniu patrolu drogówki okazało się, że mężczyzna ma blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. W komendzie przyznał, że wsiadł do samochodu po kilku piwach i podjechał do sklepu aby dokupić alkoholu. Mężczyzna stracił prawo jazdy i usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, za co grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Szokujący w całej sytuacji jest fakt, że nikt inny z klientów sklepu ani osób na parkingu nie zainteresował się mężczyzną, który w takim stanie siada za kierownicę. Za właściwą postawę komendant już wystosował wniosek o wyróżnienie policjantki.
Przypominamy o konsekwencjach jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości:
Jeśli podczas kontroli urządzenie do badania stanu trzeźwości wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu większe niż 0,25 mg/dm³ lub powyżej 0,5 promila, popełniamy wówczas przestępstwo i podlegamy już pod kodeks karny, a dokładnie art. 178a kk, za co grożą o wiele większe konsekwencje:
- grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2;
- zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio;
- niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tyś. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.
Rzecznik KPP Namysłów