Aktualności

Z dziećmi i młodzieżą szkolną o bezpieczeństwie

Data publikacji 25.04.2017

Podczas licznych spotkań namysłowskich policjantów z młodzieżą szkolną omawiane są zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z sieci internetowej, zagadnienia dotyczące narkotyków i dopalaczy oraz tematy związane z ruchem drogowym. Z uwagi na wzrost zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów, namysłowscy policjanci podjęli szczególne działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach powiatu namysłowskiego.

 W ramach spotkań z dziećmi i młodzieżą szkolną omawiane są zagrożenia płynące z niewłaściwego użytkowania dróg publicznych. Duży nacisk policjanci kładą na profilaktykę i szkolenie młodych ludzi z zakresu prawidłowego poruszania się po drogach naszego powiatu. Podczas przeprowadzania zajęć z przepisów ruchu drogowego wśród uczniów szkół podstawowych funkcjonariusze zwracają również uwagę na problematykę dotyczącą prawidłowego korzystania z rowerów. Problemem staje się coraz częstsza moda na jazdę rowerem lub bieganie przy drodze ze słuchawkami w uszach. Choć przepisy nie zabraniają tego wprost funkcjonariusze przypominają, że słuchanie muzyki podczas jazdy poprzez zestawy słuchawkowe powoduje rozkojarzenie i  w konsekwencji może prowadzić do nieszczęśliwego wypadku. Ponadto w swoich prelekcjach funkcjonariusze zwracają uwagę na nieprawidłowości związane z wyposażeniem rowerów, potrzebą korzystania z elementów odblaskowych a przede wszystkim znajomości znaków drogowych obowiązujących pieszych i rowerzystów.  Policjanci prowadząc zajęcia w szkołach uświadamiają najmłodszym, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas wycieczek rowerowych i pieszych. Wskazują miejsca, w których należy zwrócić szczególną uwagę, przypominają o tym jak niebezpieczne mogą być zabawy w pobliżu drogi.  Bardzo ważnym elementem pogadanek jest przypominanie o właściwym korzystaniu z chodnika, ścieżek rowerowych i osiedlowych parkingów oraz zgłaszanie policji o zagrożeniach związanych z piractwem drogowym. W trakcie spotkań mundurowi przekazują najmłodszym książeczki „Bezpieczny Przedszkolak”, „Pierwszaki” oraz „Bezpieczny Rowerzysta”.

 Celem spotkań jest przedstawienie młodzieży zagrożeń wynikających z łamania przepisów ruchu drogowego, kierowania pojazdami mechanicznymi pod działaniem alkoholu oraz uwrażliwianie na sytuacje kryzysowe występujące w ruchu drogowym oraz wykształcenie pożądanych reakcji na niewłaściwe, agresywne i niezgodne z prawem zachowania kierowców.

 

W ramach przypomnienia przedstawiamy art. 33 kodeksu drogowego, w którym znajdują się przepisy dotyczące ruchu rowerów i motorowerów.

Art. 33. Prawa o Ruchu Drogowym (wybrane fragmenty)

1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

1a. Kierujący rowerem może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów. Jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku i zająć miejsce na jezdni zgodnie z odpowiednio art. 33 ust. 1 lub art. 16 ust. 4 i 5.

2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

  1. jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu z zastrzeżeniem ust. 3a;
  2. jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
  3. czepiania się pojazdów.

3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

4. (uchylony).

5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

  1. opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem
  2. szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów
  3. warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

7. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 ust. 1–3, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

Powrót na górę strony