Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Bezpiecznie podczas Świąt Wielkanocnych

Data publikacji 12.04.2017

Przed nami okres przedświątecznych przygotowań, a potem czas Świąt Wielkanocnych. Dla namysłowskich policjantów to czas wzmożonej pracy. Funkcjonariusze jak co roku, czuwać będą nad bezpieczeństwem w regionie. Pamiętajmy, aby w tym szczególnym okresie zachować czujność i ostrożność. Pilnujmy portfeli robiąc zakupy, a przed wyjściem z domu zamknijmy dokładnie drzwi i okna. Wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić to co dla nas ważne.

 

Nad bezpieczeństwem mieszkańców naszego regionu czuwać będą namysłowscy policjanci. Funkcjonariusze prewencji będą kontrolować m.in. centra handlowe, bazary i przystanki autobusowe. To właśnie w tych miejscach w okresie świątecznych przygotowań odnotowujemy najwięcej kradzieży. Na naszych drogach można również spotkać więcej niż zwykle policyjnych patroli. Funkcjonariusze ruchu drogowego będą obecni  na głównych szklakach komunikacyjnych, a  także w innych miejscach  newralgicznych.

Oto kilka porad, których warto przestrzegać, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i spędzić święta w radosnej atmosferze.  

  • Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.

  • Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.

  • Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.

  • Nie przechowuj dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki.

  • Nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią. Kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary. Zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne.

  • Wybierając gotówkę z bankomatu zasłoń drugą ręką wpisywany kod PIN. Dodatkowo wybieraj takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu. Jeśli zdecydujesz się pobrać większą gotówkę warto, by ktoś zaufany nam towarzyszył. Nie trzymaj tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdziel je. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty

  • Podróżując środkami komunikacji masowej nie siadaj w pustych przedziałach. W czasie podróży staraj się nie zasypiać. Pilnuj bagażu.

  • Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

Planując świąteczny wyjazd pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania - włamywacze nie świętują, a mieszkanie to dla nich łakomy kąsek!

  • Dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna.

  • Poproś zaprzyjaźnionego sąsiada o czujność i zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie, a w czasie nieobecności o zapalanie wieczorem światła, zabieranie poczty itp.

  • Nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych.  Rzeczy wartościowe można zdeponować w banku lub sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować  - wtedy, w razie kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie.

  • Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania niczego nie ruszajmy i natychmiast zadzwońmy na Policję.

Przygotowując się do podróży zróbmy wszystko by była ona bezpieczna!

  • Kieruj się rozsądkiem i przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.

  • Bezwzględnie pamiętaj o zapiętych pasach i fotelikach dla najmłodszych.

  • Nie siadaj za kierownicą po spożyciu alkoholu, nawet w małych ilościach.

  • Parkuj jedynie w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych, a bagażu nie pozostawiaj na siedzeniach.

Śmigus Dyngus

Zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje wielkanocne, a przede wszystkim „Śmigus Dyngus” (np. wylewanie na przechodniów z wielopiętrowych budynków nadmiernych ilości wody lub zanieczyszczeń oraz rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą) powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela. Sprawcy w wyniku swojego nieodpowiedzialnego zachowania mogą ponieść odpowiedzialność karną za naruszenie przepisów.

Rodzice powinni nauczyć dzieci, że Lany Poniedziałek to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.

Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty.

Podczas Świąt nad bezpieczeństwem czuwać będzie zwiększona liczba funkcjonariuszy. W sytuacji zagrożenia niezwłocznie kontaktuj się z najbliższym patrolem lub dzwoń pod nr 997, 112.

Powrót na górę strony