Jak być bezpiecznym w górach
Wakacje rozpoczęte. Wielu z nas zdecyduje się na letni wyjazd, organizując wypoczynek na górskim szlaku. Pamiętajmy, że do każdej górskiej wyprawy powinniśmy się odpowiednio przygotować. Właściwe przygotowanie pomoże nam w sytuacji zagrożenia uratować zdrowie, a nawet życie.
W górach warunki dyktuje pogoda. Powoduje, że z pozoru łatwy szlak może okazać się nie lada wyzwaniem. Pamiętajmy, aby do każdej górskiej wyprawy odpowiednio się przygotować. Oto kilka podstawowych zasad bezpiecznego górskiego turysty:
- Wychodząc w góry sprawdź prognozę pogody! Pogoda w górach determinuje wiele. Decyduje o tym, czy w ogóle wyjdziemy w góry i ile potrwa nasza wędrówka. Informacje na temat ewentualnych zmian w pogodzie znajdziemy na stronach internetowych GOPR.
- Zaplanuj trasę! Na cel wycieczki wybierz takie miejsce i teren, które są odpowiednie dla Twojego poziomu kondycji, doświadczenia górskiego i predyspozycji psycho-fizycznych. Warto wiedzieć ile potrwa nasza wycieczka, jakie są różnice wzniesień, czy na trasie są schroniska lub wiaty na odpoczynek.
- Trzymaj się szlaku! Dobrą zasadą jest trzymanie się zaplanowanej trasy. Jeśli z jakiś względów zmieniasz drogę, daj znać bliskim, że obierasz inny szlak.
- Zabierz naładowany telefon komórkowy! Jeśli nie masz silnej baterii, zabierz powerbank i oszczędzaj w górach energię. W telefonie zapisz sobie numer do GOPR/TOPR – 985 lub 601 100 300. Zainstaluj aplikację „Ratunek”, która w trakcie zgłoszenia wypadku podaje dokładną lokalizację osoby wzywającej pomocy.
- Zawsze zostaw komuś informację o planowanej trasie. Powiadom osoby najbliższe lub obsługę schroniska gdzie zamierzasz wędrować. Powiedz, o której godzinie wrócisz z gór.
- Spakuj plecak! Weź pod uwagę długość wycieczki, porę roku i trasę. Pomyśl o zapasach wody, przekąskach i zawsze wrzuć do plecaka choćby najmniejszą apteczkę, mapę i latarkę.
- Właściwy ubiór! Ubierz się wygodnie w oddychające ubrania. Kurtka przeciwdeszczowa czy ciepła bluza to must have, który powinien być na grzbiecie bądź w plecaku. Pamiętaj, że na Twoich nogach powinno być odpowiednie obuwie.
- Ubezpiecz się! Warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Jeśli przydarzy Ci się wypadek, górska polisa zawsze się przydaje. Koszt dodatkowego ubezpieczenia jest naprawdę niewielki.
- Jak góry to nie alkohol. W górach napoje wyskokowe tylko szkodzą, zawężają pole widzenia, pogorszają refleks, zaburzają równowagę, ale także rozszerzają naczynia krwionośne, co skutkuje szybszym wychłodzeniem organizmu.
Każda wyprawa, nawet ta, podczas której pojawią się nieprzewidziane sytuacje, może być miłym wspomnieniem, jeśli będziemy odpowiednio przygotowani i wyposażeni.