Aktualności

Uważajmy na SMS-y z fałszywymi linkami do płatności

Data publikacji 18.05.2021

Przestępcy podszywając się pod różne firmy i instytucje rozsyłają fałszywe SMS-y. Wspólnym mianownikiem tych wiadomości jest dołączony błędny link. Najczęściej jest to link do internetowej płatności. Pamiętajmy, aby w każdym przypadku, gdy chodzi o pieniądze kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Nie wchodźmy na dołączone linki i nie wpisujmy tam swoich poufnych danych.

Oszuści internetowi wymyślają coraz to nowsze sposoby, by uzyskać dostęp do naszych danych, które później wykorzystują do kradzieży środków z kont bankowych. Jednym ze sposobów stosowanych przez oszustów jest rozsyłanie niepozornie wyglądających wiadomości sms.

Przestępcy podszywając się pod różnego rodzaju firmy, portale ogłoszeniowe lub instytucje, wysyłają do przypadkowych osób wiadomość SMS. W treści wiadomości zawsze pojawia się link z prośbą o podanie swoich danych lub danych do konta bankowego. W rzeczywistości link przekierowuje do fałszywej strony banku lub pośrednika płatności. Po zalogowaniu oszuści przechwytują nasze dane osobowe i czyszczą konto bankowe z pieniędzy.

W taki sposób zostały już oszukane setki osób z całej Polski. Apelujemy aby nie odpowiadać na takie wiadomości i nie wchodzić w linki niewiadomego pochodzenia. Tym bardziej, gdy namawiają do płatności za usługi bądź różnego rodzaju zaległości.

Pamiętajmy, że informacje na temat ewentualnego zadłużenia lub konieczności dokonania dodatkowej płatności zawsze możemy sprawdzić w biurze obsługi klienta firmy, która żąda dokonania takiej wpłaty.

Powrót na górę strony