Policyjne spotkania o kulturze w sieci
Agresja, internetowy hejt i mowa nienawiści były głównymi tematami e-spotkań z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Namysłowie. Podczas lekcji on-line policjanci przestrzegali uczniów przed niewłaściwym korzystaniem z portali społecznościowych i zawieraniem podejrzanych znajomości w sieci.
Cyberprzemoc to temat, który policjanci coraz częściej poruszają podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą. Z racji zdalnego nauczania, każdy uczeń codziennie spędza długie godziny przed ekranem swojego laptopa lub smartfona. A to niesie ze sobą nowe zagrożenia.
Funkcjonariusze podczas zdalnych spotkań z 7 i 8-klasistami z namysłowskiej „Czwórki” mówili przede wszystkim o właściwym słownictwie i kulturalnym kontakcie z innymi użytkownikami internetu. W czasach, kiedy relacje koleżeńskie i kontakty z rówieśnikami przeniosły się do sieci, podstawą stało się kształtowanie właściwych e-zachowań.
Niestety, wielu "idoli" współczesnej młodzieży prezentuje w przestrzeni internetowej negatywne wzorce. Zadaniem policjantów jest wskazywanie tych niewłaściwych zachowań, hejterskich odzywek i wiadomości przepełnionych agresją słowną. Kolejny etap to wytłumaczenie młodym ludziom dlaczego są szkodliwe. Pozwoli im to ustrzec się przed kłopotami i odpowiedzialnością prawną.
Policjanci prowadzący spotkania, przestrzegali młodzież przed wysyłaniem swoich danych osobowych, zdjęć i filmików za pomocą komunikatorów internetowych do osób, których praktycznie nie znają. Nie wiadomo kiedy i do czego takie informacje zostaną wykorzystane. Kultura słowa połączona z ostrożnością i ograniczonym zaufaniem, to cechy którymi powinien dziś kierować się człowiek serfujący po sieci.