Aktualności

Zadbajmy o osoby będące w kryzysie bezdomności

Data publikacji 12.11.2020

W Komendzie Powiatowej Policji w Namysłowie odbyło się spotkanie dotyczące bezpieczeństwa osób, które z racji wieku, samotności, sytuacji życiowej mogą potrzebować pomocy podczas nadchodzącej zimy. Omówiono procedury i konieczność regularnych kontroli miejsc, gdzie takie osoby mogą przebywać. W spotkaniu uczestniczyło kierownictwo Ośrodka Pomocy Społecznej w Namysłowie oraz komendanci Straży Miejskiej i Policji.

Spotkanie w siedzibie namysłowskiej policji dotyczyło koordynacji zadań w zakresie pomocy i wsparcia dla osób bezdomnych i samotnych. Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i noclegu osoby bezdomne. Regularnie sprawdzają parki, pustostany oraz inne miejsca, gdzie mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy.

Policjantów w tych działaniach wspierają strażnicy miejscy i pracownicy opieki społecznej. Wspólnie monitorujemy miejsca przebywania osób bezdomnych a także reagujemy na osoby siedzące lub leżące na ławkach w niesprzyjających warunkach. Każdemu bezdomnemu oferujemy pomoc oraz przewiezienie do odpowiedniej placówki, gdzie jest ciepło, można zjeść posiłek i spędzić noc w godnych warunkach.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo tych osób zależy od każdego z nas. Dlatego przypominamy mieszkańcom, by przekazywać służbom informacje o miejscu przebywania osób bezdomnych, którzy znajdują się w warunkach mogących zagrozić ich życiu lub zdrowiu. Taką informację można przekazać dzielnicowemu, poprzez aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa lub dzwoniąc na numer alarmowy 112. W ten sposób możemy dotrzeć do większej liczby potrzebujących pomocy i uchronić ich przed zamarznięciem.

Pamiętajmy przy tym o zasadach bezpieczeństwa związanych ze stanem epidemii. W miarę możliwości zachowajmy odpowiedni dystans, załóżmy rękawiczki jednorazowe, koniecznie pamiętajmy o zasłanianiu ust i nosa. Nie przechodźmy jednak obojętnie - czasami wystarczająca pomoc to telefon na numer alarmowy 112. Taki drobny gest może uratować komuś życie.

  • Cztery osoby siedzą przy dużym stole, dwóch mężczyzn w mundurach i dwie panie, wszyscy mają zakryte usta i nos.
  • Policjant w mundurze stoi w brudnym pomieszczeniu na przeciwko mężczyzny.
  • Policjant w mundurze wraz z drugą osobą w kapturze na głowie zaglądają przez dziurę w ścianie do środka budynku.
Powrót na górę strony