Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa przydatna także w wakacje
Katalog zagrożeń przedstawiony na KMZB jest bardzo szeroki. Znajdziemy tutaj możliwość poinformowania między innymi o sytuacjach, które mogą zagrażać spokojnemu i bezpiecznemu wypoczynkowi. Przekraczające prędkość pojazdy, akty wandalizmu czy gromadzenie się nieletnich to niektóre z nich. To jedna z multimedialnych możliwości zgłoszenia naruszeń prawa.
Słoneczna, letnia pogoda, sprzyja spacerom i wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Niestety jednak, są osoby, które bagatelizują przepisy porządkowe obowiązujące w przestrzeni publicznej. W takich sytuacjach świetnym rozwiązaniem jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Dzięki temu narzędziu, każdy przy pomocy komputera lub telefonu z dostępem do internetu, może zaznaczyć na mapie swojej miejscowości miejsce, w którym dochodzi do łamania prawa. Jeśli np. w trakcie letniego spaceru dostrzeżesz, że w twojej okolicy dzieje się coś niepokojącego zareaguj i zgłoś to na mapie KMZB.
Katalog zgłoszeń jest bardzo szeroki. Obejmuje między innymi takie zagrożenia jak: miejsce niebezpieczne na wodach, poruszanie się po terenach leśnych quadem czy grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją. Policjanci nie tylko sprawdzą, czy rzeczywiście we wskazanym miejscu dochodzi do naruszenia przepisów prawa, ale również podejmą działania, aby zagrożenie wyeliminować.
W bieżącym roku mieszkańcy naszego województwa na KMZB nanieśli ponad 3 500 zgłoszeń Przede wszystkim dotyczą one wykroczeń porządkowych, przekraczania dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym, nieprawidłowego parkowania czy spożywania alkoholu w miejscu zabronionym. Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez policjantów, a kiedy potwierdzamy je, wyciągamy konsekwencje prawne. Potwierdzonych zostało blisko 50% zgłoszeń.
Pamiętajmy jednak, że w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji korzystajmy z numeru alarmowego 112.