Aktualności

Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem - #zostanwdomu

Data publikacji 26.03.2020

Pamiętaj! Obowiązuje stan epidemii. Codziennie opolscy policjanci kontrolują osoby przebywające na kwarantannie domowej. To jak szybko liczba zakażonych w naszym regionie będzie wzrastać, zależy od każdego z nas! To moment kiedy zostań w domu musi wybrzmieć jeszcze mocniej. Dlatego dziś na ulice wyjeżdżają oznakowane radiowozy z nagłaśniającymi urządzeniami, przez które policjanci będą przekazywać jasne i czytelne komunikaty dotyczące nakazów i zakazów w walce z koronawirusem.

Na stronie internetowej Serwis Rzeczypospolitej Polskiej www.gov.pl znajdują się informacje dotyczące konkretnej już realizacji wprowadzonych obostrzeń. Dzięki zawartym tam odpowiedziom możemy rozwiać nasze wątpliwości i znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań.

Poniżej kilka przykładowych pytań i odpowiedzi;

- Co to znaczy „niezbędne sprawy życia codziennego”?

To na przykład konieczność wizyty u lekarza, zrobienia zakupów, wykupienia leków.

- Dojeżdżam do pracy. Czy muszę mieć zaświadczenie od pracodawcy w razie kontroli?

Nie. W przypadku ewentualnej kontroli należy poinformować funkcjonariuszy o celu podróży - czy jadę do pracy, czy wracam z niej, a także miejscu wykonywania obowiązków zawodowych.

- Czy sklepy spożywcze i apteki będą otwarte?

Tak. Nie zamykamy sklepów spożywczych, aptek, banków, pralni i drogerii.

Przepisy pozwalają wychodzić z domu w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych (bieganie, jazda na rowerze etc). Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin). Również właściciele zwierząt nie powinni się obawiać. Nadal można dojeżdżać np. do stajni czy poradni weterynaryjnej w celu opieki nad nimi. Przepisów nie złamią również osoby, które wychodzą z domu, aby pomagać innym. Może to być działalność w formie zorganizowanego wolontariatu lub indywidualna pomoc niesiona osobom w potrzebie.

Pamiętajmy, że wprowadzone przepisy są przede wszystkim dla mieszkańców naszego regionu, a nie przeciwko - chodzi przecież o zdrowie i życie nas wszystkich!

Funkcjonariusze już informują o zakazie gromadzenia się osób. Opolscy policjanci wykorzystują urządzenia nagłaśniające podające jasne i czytelne komunikaty dotyczące nakazów i zakazów w walce z koronawirusem.

Zwracamy w szczególności uwagę na osoby grupujące się przypominając, że obowiązuje zakaz grupowania się więcej niż 2 osób w związku z minimalizowaniem się ryzyka zarażenia.

Cały czas działa komunikacja zbiorowa, kolej, nikt nie zamyka dróg, każdy ma prawo przemieszczać się do zakładu pracy, sklepu czy apteki. Ale pamiętajmy przy tym o zalecanych środkach ostrożności. Pamiętajmy również by stosować się do rygorów kwarantanny.

Co nam grozi za nieprzestrzeganie obowiązujących obostrzeń!

Osoby, które nie zastosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami. O takich przypadkach informujemy służby sanitarne, które mogą nałożyć karę w wysokości nawet 30 tys. zł. Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci prowadzą także czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie to nawet 500 zł.

Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie - do 500 zł.

Powrót na górę strony