Uważajmy na oszustów - wciąż zmieniają swoje metody!
Oszuści działający metodą „na policjanta” znów pojawili się w rejonie powiatu namysłowskiego. Telefonicznie nagabują mieszkańców, aby wyłudzić poufne dane do kont bankowych. Przeczytajcie nasze rady, jak nie dać się podejść i oszukać.
Zaczyna się zwykle tak samo. Na numer stacjonarny dzwoni nieznany mężczyzna. Podaje się za pracownika pewnej instytucji. W takich sytuacjach może być to cokolwiek. Zwykle to firmy lub urzędy cieszące się dużym zaufaniem - banki, instytucje publiczne, fundacje lub organizacje. Oszust podający się za pracownika mówi coś o przelewach bądź aneksach do umowy. Rozmowa z nim jest krótka. Po chwili dzwoni wspólnik przestępcy. Tym razem podaje się za policjanta lub funkcjonariusza CBŚP - w ten sposób oszuści kontynuują swoją intrygę.
Tak sprawcy często manipulują swoimi rozmówcami. Zawsze w takiej sytuacji, należy bezwzględnie rozłączyć rozmowę. Dopiero wówczas zadzwonić na numer alarmowy 112.
Jak nie stać się ofiarą oszustów?
- Przede wszystkim należy zachować ostrożność - nie podejmujmy żadnych pochopnych działań;
- oszuści wywierają presję czasu - nie śpieszmy się. BEZWZGLĘDNIE ROZŁĄCZMY ROZMOWĘ. Dajmy sobie czas na zastanowienie;
- nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie;
- zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie;
- nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów;
- pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie;
- w momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.
Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.