Aktualności

Reagujemy, gdy łamane jest prawo! Policjantka po służbie zatrzymała sprawcę kradzieży sklepowej

Data publikacji 07.01.2025

Służba w Policji to nie jest tylko praca, to misja, która nie kończy się wraz ze zdjęciem munduru czy urlopem. Namysłowska policjantka Wydziału Prewencji, będąc po służbie, natychmiast przystąpiła do działania, kiedy zauważyła, że jeden z klientów sklepu chowa pod kurtkę artykuły chemiczne i próbuje wyjść nie płacąc za towar.

Policjanci niosą pomoc i reagują na przejawy łamania prawa bez wahania nie tylko podczas służby, ale także, kiedy mają wolne. "Pomagamy i chronimy" - według tej zasady zachowała się policjantka, która na co dzień zajmuje się prowadzeniem czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia w Wydziale Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie.

Policjantka robiąc po służbie zakupy w jednym z namysłowskich marketów, zauważyła mężczyznę, który z półki sklepowej zdejmuje artykuły chemiczne, po czym chowa je pod kurtkę i podąża w stronę wyjścia. Policjantka natychmiast ruszyła za nim, i zdecydowanym działaniem ujęła sprawcę. Skradzione towary powróciły na półki sklepowe w nienaruszonym stanie, a wezwany na miejsce policyjny patrol ukarał sprawcę za popełnione wykroczenie.

Przypominamy!

Art.  119.  [Kradzież lub przywłaszczenie] kodeksu wykroczeń

§  1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 800 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

§  2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne.

§  3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 dopuścił się go na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.

§  4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1, można orzec obowiązek zapłaty równowartości ukradzionego lub przywłaszczonego mienia, jeżeli szkoda nie została naprawiona.

Art.  278.  [Kradzież] kodeksu karnego

§  1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§  1a.Tej samej karze podlega, kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą kartę uprawniającą do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego.

§  2. Tej samej  karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

§  3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1, 1a lub 2 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§  3a. Kto dopuszcza się kradzieży szczególnie zuchwałej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§  4. Jeżeli kradzież popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

§  5. Przepisy § 1, 3, 3a i 4 stosuje się odpowiednio do kradzieży energii.

 

 

Powrót na górę strony