Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest skuteczna - Aktualności - KPP Namysłów

Aktualności

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest skuteczna

Data publikacji 05.02.2018

Dzielnicowy gminy Wilków weryfikując zgłoszenie z aplikacji KMZB pomógł bezbronnemu zwierzakowi. Na karcie zgłoszeniowej widniał wpis o zaniedbywaniu psa przez jego właścicieli. Dzięki interwencji i szybkiemu działaniu funkcjonariusza pies ma już godne warunki do życia. KMZB działa.

Kilka godzin wystarczyło dzielnicowemu gminy Wilków aby poprawić byt małego zwierzaka. Po otrzymaniu zgłoszenia na aplikacji KMZB natychmiast pojechał we wskazane miejsce. Według informacji, właściciel niewystarczająco opiekował się swoim psem i mocno go zaniedbał. Dzielnicowy potwierdził ten fakt i wymógł na właścicielach poprawę sytuacji zwierzaka.

Jak powiedział funkcjonariusz niedopuszczalne jest, aby zwierzak był uwiązany metrowym łańcuchem, całe dnie chodził po błocie bez miski i nie miał dachu nad głową. Przed wiatrem chroniła go jedynie kotara ze starej wykładziny. Właściciel po rozmowie z dzielnicowym wziął się do roboty. Następnego dnia wszystko było w porządku, „Rex” ma już swój kojec, budę i miskę.

Przypominamy, że ustawa o ochronie zwierząt nakłada na każdego opiekuna zwierzęcia szereg obowiązków. Podstawowym z nich jest zapewnienie swojemu pupilowi właściwych warunków bytowania. Ma ono uchronić go przed zimnem, upałem oraz opadami atmosferycznymi. Wymagane jest karmienie oraz pojenie zwierzęcia a długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

Ten przykład pokazuje, że za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy z nas może mieć wpływ na poprawę bezpieczeństwa w swojej okolicy. Wystarczy zgłosić informację o występującym zagrożeniu określając jego miejsce, a policjanci zweryfikują każde zgłoszenie. Do tego służy KMZB, aby zgłaszać nieakceptowane społecznie zjawiska. Mundurowi na bieżąco sprawdzają pojawiające się zagrożenia i jeżeli potwierdzą naruszenie prawa stanowczo reagują.