Aktualności

Uwaga na kruchy lód!

Data publikacji 28.12.2021

Po kilkunastu mroźnych dniach nadchodzi odwilż. Ocieplenie spowoduje gwałtowne topnienie pokrywy lodowej na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Na taki kruchy lód w żadnym wypadku nie wolno wchodzić!

Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze wiąże się z niebezpieczeństwem. Grubość i wytrzymałość tafli jest zmienna i zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od specyfiki samego zbiornika, jego linii brzegowej, głębokości i dopływów. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu, poruszanie się po tafli lodu zawsze jest bardzo niebezpieczne! Apelujemy o rozwagę, gdyż lód przy brzegu może wydawać się gruby, ale kilka kroków dalej może być już bardzo cienki i kruchy. Pozornie mocno wyglądający lód , w rzeczywistości może być za słaby, aby utrzymać ciężar ludzkiego ciała.

W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego, podać mu koniec długiego szalika lub grubej gałęzi i pomóc wydostać się z wody. Jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o zdarzeniu najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.

Jeśli jesteśmy świadkami, że na lodzie bawią się pozostawione bez opieki dzieci, lub spacerują beztroscy ludzie, zawsze należy reagować i dzwonić pod alarmowy numer 112, aby powiadomić odpowiednie służby. Z uwagi na nadchodzące ocieplenie apelujemy o rozwagę!

 

  • Częściowo zamarźnięty zbiornik wodny z napisami: Uwaga na kruchy lód i uwaga niebezpieczne roztopy.
  • Policjant w mundurze stoi nad brzegiem częściowo zamarźniętego jeziora.
  • Mężczyzna w łyżwach stoi na lodzie.
Powrót na górę strony