Aktualności

Pięć zasad bezpiecznego grzybiarza

Data publikacji 06.09.2021

Zbieranie grzybów to dla wielu osób sposób na odpoczynek i relaks. Jednak wybierając się do lasu zawsze powinniśmy pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Wskazujemy pięć zagrożeń, na które musimy zwrócić uwagę wchodząc do lasu. Apelujemy przede wszystkim o rozwagę.

Sezon na grzyby trwa w najlepsze. Ale nie każdy amator grzybobrania wie, jak zachować się w lesie, aby było bezpiecznie. Dlatego wskazujemy 5 zasad dobrego grzybiarza, aby z lasu przywieźć tylko pozytywne wspomnienia.

1. Zatrucie. Przypominamy, że zbieramy tylko grzyby jadalne, a jeśli nie mamy pewności co do rodzaju grzybów jakie zebraliśmy, po powrocie sprawdźmy je w najbliższym punkcie sanepidu. Dobrą praktyką jest zbieranie tylko tych grzybów, które znamy

2. Zgubienie się w lesie. Co roku służby odnotowują zgłoszenia o osobach, które pobłądziły podczas grzybobrania i nie są w stanie samemu wrócić do domu. Dlatego przed wyjściem do lasu poinformujmy najbliższych o takiej wyprawie i przekażmy, w którym obszarze zamierzamy szukać grzybów. Najlepiej jest wybrać się na grzyby w większym towarzystwie. Warto mieć ze sobą latarkę i element odblaskowy.

3. Niewybuchy. Innym zagrożeniem jest napotkanie w lesie niewybuchów z czasów II wojny światowej. Pod żadnym pozorem nie przenośmy, nie przekładajmy i nie próbujmy sami rozbrajać takich znalezisk. Natychmiast poinformujmy służby a patrol saperski, wyposażony w odpowiedni sprzęt, zabezpieczy znalezione pociski. 

4. Dzikie zwierzęta. Las to miejsce, które jest domem dla dzikiej zwierzyny. W lesie nie należy hałasować, śmiecić i urządzać hucznych imprez. Nie należy płoszyć, straszyć ani przeganiać zwierzyny. Spłoszone zwierzę jest dodatkowym zagrożeniem. Odnotowujemy dużo zgłoszeń o zdarzeniach spowodowanych nagłym wtargnięciem spłoszonej zwierzyny na drogę. Takie zwierzę powoduje zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. 

5. Pogoda. Załamanie pogody może nas zaskoczyć w najmniej odpowiednim momencie. Ciepła odzież, płaszcz przeciwdeszczowy, latarka a nawet mapa, powinny znaleźć się w naszym plecaku na wypadek burzy lub ulewy. Przyda się również telefon komórkowy z naładowaną baterią.

Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, natychmiast zaalarmujmy policjantów.

  • Kilkanaście grzybów rozłożonych na drewnianym blacie.
  • Niewybuch leży na trawie.
  • Śmieci porozrzucane na łące.
Powrót na górę strony