Aktualności

Rowerzyści i ich odpowiedzialność na drogach

Data publikacji 18.06.2021

Kierowców samochodów chronią coraz nowocześniejsze systemy bezpieczeństwa i karoseria pojazdu. Rowerzystów chroni tylko kask i zdrowy rozsądek. Wspólnym wrogiem wszystkich kierujących jest alkohol. Wczoraj przekonał się o tym 42-letni rowerzysta, który na drodze krajowej pod Bukową Śląską przewrócił się na środek jezdni. Był kompletnie pijany.

Niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych, rowerzystów, motorowerzystów, użytkowników hulajnog i rolkarzy nie pilnują żadne systemy bezpieczeństwa ani dodatkowa karoseria. Dla nich każde zdarzenie na drodze, nawet przy niewielkiej prędkości może być groźne.

Wczoraj, na drodze krajowej pomiędzy Bukową Śląską i Igłowicami, przewrócił się na jezdnię 43-letni rowerzysta. Kierujący jednośladem był kompletnie pijany. Badanie alkomatem wykazało, że miał ponad 3 promile akloholu w wydychanym powietrzu. Na szczęście mężczyzna nie odniósł poważnych obrażeń w wyniku upadku a jadąca za nim kobieta zdążyła wyhamować i udzielić mu pomocy.

Przypominamy rowerzystom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach:

  • rowerzysta zawsze MUSI być trzeźwy;
  • rowerzysta powinien korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza.. W przypadku braku drogi rowerowej może poruszać się poboczem lub jezdnią;
  • jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to tylko i wyłącznie, kiedy jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę;
  • korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów;
  • rowerzyści, którzy korzystają z chodnika lub drogi dla pieszych, są obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym;
  • zasadne jest powiedzenie "mieć dookoła głowy" podczas poruszania się w ruchu miejskim.

Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Polskie prawo reguluje to jasno. Jeżdżąc w dzień, należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi jeszcze przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Sam rower powinien być przygotowany do jazdy, a najważniejsze jest sprawdzenie hamulców. Musi mieć też na wyposażeniu dzwonek.

Rowerzysta dodatkowo powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku ochronnego. Nie jest to, co prawda obowiązkowe, jednak dobrze, aby rowerzyści zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.

Policjanci apelują do wszystkich kierujących pojazdami o to, aby dzielić się pasem jezdni z rowerzystami i wyprzedzać ich w sposób bezpieczny. Jednocześnie przypominają — kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu jak wszystkich innych kierujących pojazdami.

Powrót na górę strony