Nie bądźmy obojętni na potrzeby osób bezdomnych i samotnych - Aktualności - KPP Namysłów

Aktualności

Nie bądźmy obojętni na potrzeby osób bezdomnych i samotnych

Data publikacji 16.11.2017

Już od kilku dni temperatury w nocy są bliskie 0 stopni Celsjusza. Dlatego już teraz zwracamy szczególną uwagę na osoby bezdomne, starsze i samotne. Pamiętaj, że każdy może pomóc. Wystarczy odrobina zainteresowania by uratować czyjeś życie.

Niskie temperatury stanowią zagrożenie, szczególnie w nocy dla osób, które nie mają dachu nad głową. Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas niewielkich mrozów. Dlatego nie wstydźmy się pomagać. Kiedy wiemy, że w opuszczonych budynkach przebywają bezdomni, zareagujmy. Poinformujmy służby ratunkowe. Możemy swoją wiedzę przekazać oficerowi dyżurnemu policji dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112 lub do Straży Miejskiej. Możemy poinformować placówkę pomocy społecznej, która pomaga osobom bezdomnym. Również możemy skorzystać z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na tej mapie zaznaczamy gdzie osoby bezdomne przybywają, a policjanci każde zgłoszenie sprawdzają i oferują pomoc.

Na wychłodzenie narażone są również osoby samotne i starsze. Te, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu czy ogrzaniem mieszkania. Wystarczy odrobina sąsiedzkiej troski aby osoby potrzebujące nie stały się potencjalnymi ofiarami mrozów.

Pamiętajmy, jeśli widzimy śpiącego na dworze człowieka, nie bądźmy obojętni. Wystarczy zadzwonić na Policję lub Straż Miejską. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie.