Ćwiczenia sztabowe w Namysłowie - Aktualności - KPP Namysłów

Aktualności

Ćwiczenia sztabowe w Namysłowie

Data publikacji 30.06.2018

Aby profesjonalnie służyć społeczeństwu funkcjonariusze służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo uczestniczą w działaniach sztabowych. Do tego posłużył scenariusz ćwiczeń o niebezpiecznym ładunku, pozostawionym w namysłowskim starostwie. W akcji brali udział namysłowscy policjanci i strażacy.

Ciągłe doskonalenie zawodowe wpływa na jeszcze wyższą zdolność do działania w wypadku nagłego zagrożenia. Ważne jest przećwiczenie systemów współpracy między służbami. Przykład to ostatnie ćwiczenia sztabowe w Starostwie Powiatowym w Namysłowie, w których brali udział namysłowscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej.

Scenariusz ćwiczenia zakładał, że Dyżurny KPP w Namysłowie telefonicznie otrzymuje informację o pozostawionym niebezpiecznym ładunku w budynku starostwa. O sytuacji powiadomiony zostaje Komendant Powiatowy Policji w Namysłowie, który na miejsce kieruje patrol z policyjnym pirotechnikiem. Do akcji zostaje także wezwany przewodnik z psem wyszkolonym do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.

W tym czasie zarządzona zostaje ewakuacja osób z całego budynku starostwa. Policjanci wyznaczają tzw. pierścień zewnętrzny, gdzie bezpiecznie mogą grupować się osoby ewakuowane a także zabezpieczają cały teren wokół budynku przed osobami postronnymi. 

Założone cele ćwiczeniowe zostały osiągnięte, co potwierdza sprawny przebieg akcji, a także opinie obserwatorów i uczestników przedsięwzięcia. Na zakończenie odbyło się podsumowanie ćwiczeń przez władze starostwa z przedstawicielami służb biorących udział w szkoleniu.