Apel do motocyklistów - Aktualności - KPP Namysłów

Aktualności

Apel do motocyklistów

Data publikacji 05.04.2018

Dodatnia temperatura i słoneczne dni powodują, że na drogach pojawia się coraz więcej motocyklistów. Niestety wraz z rozpoczęciem sezonu motocyklowego, dochodzi również do większej ilości zdarzeń z udziałem tej grupy użytkowników dróg. Policjanci apelują do wszystkich kierowców jednośladów o ostrożność i rozwagę na drodze.

Apelujemy szczególnie do motocyklistów o zachowanie umiaru podczas jazdy motocyklami i motorowerami. Policjanci coraz częściej odbierają sygnały o brawurze kierowców na „ścigaczach” i „crossach”. Motocykle, które  pojawiają się na naszych drogach posiadają dużą moc, która jest szczególnie niebezpieczna dla kierowców bez wyobraźni i doświadczenia.

Motocykl to pojazd, na którym zwykłe ubranie jest niewystarczające. Dziś każdy motocyklista powinien być wyposażony w specjalistyczną odzież ochronną, która posada dodatkowe zabezpieczenia w miejscach najbardziej narażonych na obrażenia podczas wypadków. Warto zadbać, aby kombinezon motocyklowy był z elementami odblaskowymi. Obowiązkowo, każdy użytkownik motocykla i motoroweru musi używać kasku ochronnego, najlepiej z odpowiednim atestem.

Kolejnym elementem bezpiecznego podróżowania motorem jest stan nawierzchni. Należy pamiętać, że niejednokrotnie jezdnia bywa zanieczyszczona lub uszkodzona i wtedy przyczepność motoru nie jest prawidłowa. Twarde, nierozgrzane opony stają się śliskie i również nie sprzyjają bezpieczeństwu. Ograniczenie prędkości na takich odcinkach drogi, pozwala każdemu kierowcy na bezpieczny przejazd.

Przypominamy o konsekwencjach używania motocykli pod wpływem alkoholu, narkotyków i dopalaczy. Prowadzenie motocykla wymaga przede wszystkim świetnej koordynacji wzrokowo-ruchowej, ponieważ 90% informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe. Alkohol i środki odurzające te informacje zaburzają najszybciej i automatycznie eliminują nas z grona kierowców. Pamiętajmy o zasadzie:  Włącz myślenie: piłeś - nie jedź! Skutki jazdy pod wpływem alkoholu mogą być tragiczne dla Ciebie i dla innych!

Zadbajmy wspólnie, aby podróżowanie motocyklem było bezpieczne i kojarzyło się z frajdą z amerykańskich filmów, a nie z wypadkami i kalectwem. Apelujemy do użytkowników jednośladów o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego!